Modificare in bloc atribute produse prin asistentul Editare tabelara produse

Clemarom

Modificare in bloc atribute produse prin asistentul Editare tabelara produse

Mesajde Clemarom » 18 Feb 2018, 02:00

Pentru eficientizarea produc?ie si ambalarii se impune ca fiecare produs din nomenclator sa aiba ni?te atribute suplimentare ( ore manopera- îl voi folosi pentru a norma produc?ia , ora ambalare- îl voi folosi pentru a norma ambalarea, masa- îl voi folosi pentru a norma transportul, X- pentru ala mormane, Y- pentru alta normare, Z-pentru alta normare.

Modul de a da valori acestor atribute ar fi urmatorul:
- fie exista , fie dezvoltat posibilitatea de a avea aceste atribute
- facut un select in nomenclatorul de produse, buton cu Adauga valori atribute la tot selectul, noi introducem valorile, salvam, iar dupa salvare toate produsele selectate vor avea acele valori
Ex. Avem un model de usa care are timp de produc?ie o 1.5 ore si timp de ambalare 0.5 0re(indiferent de culoare, deschidere, la?ime, înal?ime.) noi selectam in nomenclator doar model usii(ex Decor 3.1), o sa îmi selecteze toate produsele care au in denumire acest grup de cuvinte , apas buton Adauga atribute, pun la manopera 1.5 ore,pun la ore ambalare 0.5 ore, salvez, . Rezultat toate u?ile decor 3.1 vor avea atributul ore produc?ie egal 1.5 ore, ore ambalare 0.5 ore.

- aceste valori X cantita?ile de produse din comanda trebuiesc însumate in comanda din ERP. Practic in comanda pe lânga valoare in bani, as mai avea nevoie si de valorea in ore de produc?ie, ore de ambalare, masa comanda, X, Y
Practic pe comanda o sa avem : total valoare lei 2500 lei, total ore produc?ie: 6.5 ore, totala ore manopera : 3 ore, greutate comanda : 250 kilograme

Finalul ar fi acesta . Pe fiecare comanda sa am aceste valori, pe lânga valoare comenzii.

2. Deoarece folosesc alt Soft de gestiune si planificare al comenzilor facut in House, am nevoie doar sa trimite ?i datele (valorile de pe fiecare comanda) catre aplica?ia mea ?inând comand de nr de comanda. Acest lucru se va face ff u?or deoarece programatorul nostru este ff implicat.
Ionuţ Alexandru

___
:D Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

admin

RE: Modificare in bloc atribute produse prin asistentul Editare tabelara produse

Mesajde admin » 04 Apr 2018, 11:29

Am modificat asistentul "Editare tabelara produse" din cadrul modulului "Bunuri si servicii - Articole", astfel:
- La pasul 2 am adaugat un tool de modificare in bloc a atributelor produselor.

Mod de functionare:
Pasul 1: se aleg atributele pe care dorim sa le modificam
Pasul 2: - Intr-un grid vor fi afisate produsele din nomenclator cu informatiile pe care le-am selectat la pasul 1 Pentru a modifica in bloc atributele se alege denumirea atributului, se completeaza valoarea atributului, se selecteaza din grid produsele a caror atribut dorim sa il modificam dupa care se apasa butonul "Modifica".

Modificarea va fi disponibila incepand cu update-ul 18.13
EDITARE TABELARA PRODUSE01
EDITARE TABELARA PRODUSE02
EDITARE TABELARA PRODUSE03
EDITARE TABELARA PRODUSE04
-webadmin-
NexusMedia
___
:idea: Nu-ți fie frică să faci un pas mare. Nu poți trece o prăpastie din două sărituri mici. (David Lloyd George)

Înapoi la “Nomenclatoare + Instrumente & Altele”