Verificare dacă aplicația NexusPrint este în mod Printare la validarea bonului din aplicația Nexus Retail

Atac

Verificare dacă aplicația NexusPrint este în mod Printare la validarea bonului din aplicația Nexus Retail

Mesajde Atac » 09 Mar 2018, 02:00

Versiune: v.18.9.175
Am din ce in ce mai des situatii cu operatori care uita nexusprint in alt mod decat printare si incep sa faca vanzari si bineinteles ca nu ies bonuri la casa de marcat. Desi am preciat ca NexusPrint trebuie sa fie in modul Printare in unele cazuri se asimileaza mai greu acest aspect si orice problema de tiparire este tratata ca o deficienta a programului. Va rog ca, daca se poate, la momentul in care se trimit un bon catre NexusPrint (la validare bon din retail practic) sa se verifice daca nexusprint este in alt mod decat printare si sa se ofere posibilitatea cu un mesaj de avertizare sa se treaca in modul printare.
Catalin Morariu

___
:blue35: Munca in echipa presupune in primul rind sa-ti pierzi jumatate din timp explicindu-le celorlalti de ce nu au dreptate. (George Wolinski)

AndreeaB

RE: Verificare dacă aplicația NexusPrint este în mod Printare la validarea bonului din aplicația Nexus Retail

Mesajde AndreeaB » 15 Mai 2018, 14:51

Am modificat aplicația Nexus Retail (v.18.18.) astfel încât la validarea unui bon să fie verificat statusul aplicației Nexus Print, iar în cazul în care aceasta este inchisă sau nu este pe pagina pe printare a bonului, atunci utilizatorul să primească un mesaj de confirmare de genul "Atenție, aplicația NexusPrint este închisă sau nu este în mod Printare! Continuați validarea bonului în aceste condiții?".
Utilizatorul poate opta pentru:
- "NU", în cazul acesta validarea și tipărirea bonului nu va fi realizată.
- "DA", bonul va fi validat și trimis la NexusPrint, fiind tipărit în momentul în care utilizatorul va deschide aplicația NexusPrint sau se va poziționa pe item-ul "Printare".
BLOCARE VALIDARE BON FISCAL PRINTARE 01
BLOCARE VALIDARE BON FISCAL PRINTARE 02
Nu cred in nimic, dar iau in considerare totul.

Înapoi la “Nexus Retail”